poniedziałek, 23 grudzień 2024

Na zdjęciu od lewej: Urszula Kwiek, Zofia Kulik, Maksymilian/Dobromierz Kwiek.dowiedz się więcej - zobacz wystawę z przewodnikiem
KWIEKULIK. Forma jest faktem społecznym.
OPROWADZENIA DLA GRUP PONADGIMNAZJALNYCH OPROWADZANIE PO WYSTAWIE we wtorki i czwartki od godz. 12:00 do 18:00, ...

Na zdjęciu od lewej: Urszula Kwiek, Zofia Kulik, Maksymilian/Dobromierz Kwiek.dowiedz się więcej - zobacz wystawę z przewodnikiem

KWIEKULIK. Forma jest faktem społecznym.

OPROWADZENIA DLA GRUP PONADGIMNAZJALNYCH OPROWADZANIE PO WYSTAWIE we wtorki i czwartki od godz. 12:00 do 18:00,
rezerwacje z dwudniowym wyprzedzeniem w kasie galerii (tel. 71 790 25 82)
cena (niezależnie od liczebności grupy): 40 zł.

Po wystawie i problemach twórczości KwieKulik oprowadzi Państwa nasza przewodniczka. Co to jest forma otwarta? Na czym polegała sztuka pasożytnicza? Oprowadzenie oferuje możliwość lepszego poznania pojęć, które składają się na fenomen duetu należącego do najważniejszych w polskiej i europejskiej sztuce XX wieku. Dowiedz się więcej o wyjątkowym archiwum awangardowej sztuki lat 70., które nie miało precedensu w Polsce i w Europie.

Zapraszamy również grupy licealne.

KwieKulik, studenci Oskara Hansena na przełomie lat 60. i 70., byli pierwszymi, którzy nadali jego Formie Otwartej radykalnie polityczny zwrot. Od początku lat 70. byli pionierami procesu zamiany pola sztuki w laboratorium społecznej samoorganizacji, partycypacji, oddolnego tworzenia grup i wspólnot zdolnych realizować złożone cele, niezależne od intencji dominującej władzy politycznej. Programowo łączyli działalność artystyczną z życiem codziennym.

Szczególnie bezlitośnie piętnowali konformizm, bezideowość, cynizm i hipokryzję, które to jakości były podstawowym lepiszczem życia wspólnotowego PRL-u.  Tytuł wystawy, „Forma jest faktem społecznym”, odnosi się do tych ciągle obecnych w działalności KwieKulik prób wzajemnej stymulacji artystycznego języka i form społecznej organizacji. Prób, które przypomniane dzisiaj, inicjują bardzo aktualny współcześnie namysł nad zagadnieniami: co tworzy społeczeństwo, jakie formy wyznaczają jego funkcjonowanie, jak można użyć form artystycznych do budowy demokratycznej wspólnoty?


BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Galeria Awangarda,
Wrocław, Wita Stwosza 32,
wystawa czynna od 16 grudnia 2009 do 7 lutego 2010