12 grudnia w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku rozpoczął się III Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy.
Patronem Festiwalu Sztuki jest Jerzy Busza (1947-1997). Krytyk sztuki zajmujący się fotografią (skupiający swoją uwagę na zagadnieniach z pogranicza fotografii i filozofii), który przez 13 lat mieszkał w Radomiu (od 1984 r.) i w Radomiu zmarł w 1997 r. ...
12 grudnia w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku rozpoczął się III Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy.
Patronem Festiwalu Sztuki jest Jerzy Busza (1947-1997). Krytyk sztuki zajmujący się fotografią (skupiający swoją uwagę na zagadnieniach z pogranicza fotografii i filozofii), który przez 13 lat mieszkał w Radomiu (od 1984 r.) i w Radomiu zmarł w 1997 r.
W 2007 r., kiedy organizowano pierwszy Festiwal, minęły dwie rocznice, 60. rocznica jego urodzin i 10. rocznica śmierci. Z inicjatywą wyboru patrona festiwalu wystąpili jego dawni przyjaciele. Pierwszy, drugi, a teraz trzeci festiwal mogły się odbyć dzięki współpracy wielu osób reprezentujących cztery instytucje: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Tworzą festiwal przyjaciele i artyści. Autorem programu kolejnych festiwali jest Leszek Golec, kiedyś bliski przyjaciel Buszy, zajmujący się głownie fotografią, teraz wypowiadający się poprzez różne media. Głównym koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Andrzej Mitan, performer i muzyk.
Busza był krytykiem o wyjątkowej inteligencji, snującym swoje rozważania niezwykle błyskotliwie, zarówno w tekstach pisanych, jak i mówionych. W latach 70. współpracował z redakcją Kultury i redakcjami najważniejszych czasopism poświęconych fotografii („Fotografia”, „Foto”), w latach 80. redagował biuletyn wydawany przez Polską Federację Stowarzyszeń Fotograficznych „Obscura”. Autor kilku książek poświęconych fotografii: „Wobec fotografii”, „Wobec fotografów”, „Wobec odbiorców fotografii”.
Program:
- Andrzej Kwietniewski, Andrzej Świetlik, Ryszard Grzyb – Tiergarten, w tym: Akwarium pobożnych życzeń czyli co nam zostało po Złotej Rybce oraz Kłopot Leonarda da Vinci czyli kolejna próba podniesienia konia, instalacja interaktywna/Galeria Kameralna
- Zbigniew Warpechowski, Rzeźby oraz promocja książki pt. Wolność/Galeria Kaplica
- Wojciech Bąkowski, Odkochiwanie się, performance
- Robert Rumas, Czytanka, performance
Kuratorzy Festiwalu: Leszek Golec, Andrzej Mitan, Mieczysław Szewczuk
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, wystawy czynne od 12 grudnia 2009 roku do 31 stycznia 2010 roku