niedziela, 22 grudzień 2024

pawel_zak_080Spotkanie towarzyszy wystawie Światłoczułe. Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie

8 października, godz. 17.30 (sala kinowa, wstęp wolny)

Paweł Żak – Między negatywem a autorską odbitką – o niepowtarzalności w fotografii ...

pawel_zak_200Spotkanie towarzyszy wystawie Światłoczułe. Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie

8 października, godz. 17.30 (sala kinowa, wstęp wolny)

Paweł Żak – Między negatywem a autorską odbitką – o niepowtarzalności w fotografii

Paweł Żak - urodzony w 1965 r., jeden z najciekawszych fotografików młodego, a może już średniego pokolenia, absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej poznańskiej ASP i Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowca Studium Fotografii ZPAF i Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie.

Fotografie swoje autor grupuje w cyklach, z których każdy jest dokładnie skomponowaną całością, nie tylko pod względem podejścia i rozwinięcia tematu, ale także dobranych w sposób perfekcyjny przez artystę środków wyrazu. Negatyw dla Niego jest tylko punktem wyjścia, a cała praca twórcza odbywa się w ciemni.

„Bliski znajomy” - zespół autoportretów wykonanych w „klasycznej” czarno-białej technice barytowej.

 „Opowieści” – cykl najbardziej znany i najliczniejszy złożony z 71 fotografii, w których z ogromną wyobraźnią i kulturą nawiązuje do tradycji kultury, literatury. Wszystkie odbitki mają tę samą formę - nieduże, kwadratowe sepiowane, miękkie, poetycki wyraz artysta osiągnął poprzez sposób opracowania odbitek.

„Miasto” – zupełne zaskoczenie dla osób znających twórczość fotografika, duże kolorowe ujęcia fragmentów nowoczesnej architektury miasta, ale z właściwym artyście klimatem i tu tak bardzo widoczna jest kolejna jego cecha – wielka wrażliwość i wspaniałe rozegranie światła. 

„Słodki poniedziałek” – najnowszy cykl artysty i znowu zaskoczenie – delikatne, pastelowe, jak zawsze perfekcyjnie skomponowane prace.

Cyklem który artysta kontynuuje najdłużej jest „Bez tytułu” – składają się na niego głównie fotografie roślin, owoców – duże powiększenia, artysta wykonuje tylko jedną odbitkę z negatywu, w ten właśnie sposób powstają prawdziwe „obrazy fotograficzne” – wszystkie prace z tego cyklu są unikatami.

O wszelkich tajemnicach i problemach związanych z opracowaniem negatywu i odbitek porozmawiać będzie można z Pawłem Żakiem 8 października 2009 o godz. 17.30

CZWARTKI Z FOTOGRAFIĄ

W kolejne czwartkowe popołudnia serdecznie zapraszamy na spotkania z uznanymi fotografikami, którzy opowiedzą o swojej twórczości i przybliżą tajniki warsztatu pracy. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom fotografie prezentowane na naszej wystawie nabiorą dla Państwa nowego wymiaru i znaczenia.

godz. 17.30 (sala kinowa, wstęp wolny)

8 października – Paweł Żak, Między negatywem a autorską odbitką – o niepowtarzalności w fotografii

15 października – Georgia Krawiec, Spowolnienie. Współczesne historie o starych mediach

22 października – Mariusz Wideryński, Portret fotograficzny

29 października – Paweł Szpygiel, O fotografii panoramicznej

5 listopada – Anna Beata Bohdziewicz, Bez warsztatu

12 listopada – Stanisław Woś, Z ciemności i ze światła


Muzeum Narodowe,
Warszawa, Al. Jerozolimskie 3,
http://www.mnw.art.pl/