środa, 30 październik 2024

DSC_5232prasa_080We wrześniu po upalnym lecie warto zanurzyć się w CISZĘ.

CISZY nie trzeba szukać w oddalonym od cywilizacji miejscu,

zagości na warszawskiej Starówce. W Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików będzie można obejrzeć  zdjęcia Tomka Sikory, przeczytać poezję ...

DSC_5232prasa_200We wrześniu po upalnym lecie warto zanurzyć się w CISZĘ.

CISZY nie trzeba szukać w oddalonym od cywilizacji miejscu,

zagości na warszawskiej Starówce. W Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików będzie można obejrzeć  zdjęcia Tomka Sikory, przeczytać poezję Renaty Plagi i posłuchać muzyki Mateusza Kwiatkowskiego.

To już kolejny wspólny projekt multimedialny Renaty Plagi i Tomka Sikory.

Poetka „usłyszała” ciszę podczas pobytu w Azji, fotograf doświadczył jej na wsi pod Kazimierzem. Choć byli w tak odległych od siebie miejscach, odnaleźli wspólną wartość  - ciszę.

„Wiersze inspirowane są ciszą doświadczaną wewnątrz siebie. Są emocjonalnym ukojeniem w miejskim zgiełku. Pomagają w znalezieniu równowagi w codziennej rzeczywistości.” – mówi autorka wierszy Renata Plaga. „Bez ciszy usłyszanej w sobie trudno żyć świadomie i dokonywać życiowych wyborów” - dodaje.

Fotografie Tomka Sikory oddają ciszę doświadczaną w kontakcie z naturą. „Po całorocznej gonitwie, wraz z żoną odpoczywamy w naszym domu na wsi, gdzie niewiele rzeczy burzy nam spokój. W obcowaniu z przyrodą odzyskuję spokój dla umęczonego ducha. Zdjęcia odzwierciedlają ten stan” – mówi Tomek Sikora.

Wystawa jest kontrapunktem dla codzienności - głośnej i chaotycznej. Autorzy uzyskują efekt synergii przekazu - w formie, łącząc obraz, słowo i muzykę, a także w treści, poprzez komplementarność inspiracji.


Renata Plaga, rocznik  1973. Poetka i specjalistka w dziedzinie strategii komunikacyjnej marki. W 2007 roku jako reżyser zadebiutowała filmem dokumentalnym ,,Realna Utopia”. Wydała dwa albumy poezji: w roku 2008 tomik ,,Kobieta” , a w 2007„Metaxa”. Pracowała dla MillwardBrown SMG/KRC, Ogilvy DraftFCB Ad Fabrika, Young&Rubicam, ekskluzywnych pism kobiecych oraz  marketingowych. Regularnie prowadzi bloga na swojej stronie renataplaga.com.

Tomek  Sikora, rocznik 1948. Fotograf i fotoreporter. W 1983 roku wyemigrował do Australii, gdzie wykładał na Victorian College of the Arts. Pracował dla największych australijskich agencji fotograficznych. Zrealizował 4 światowe kampanie reklamowe: singapurskich linii lotniczych, hoteli InterContinental, Sony oraz Levisa. W 1990 roku zdobył złoto w międzynarodowym konkursie AWARD International Art Directors Awards w Sydney. W Europie został nagrodzony na festiwalach: Golden Drum, Kreatura, Epica i Crackfilm. W 1996 roku miał wystawę w Jackman Gallery w Melbourne. W 1999 roku opracował projekt Transaprency of Things, który został  wystawiony w Centrum Sztuki Współczesnej. Od 2002 roku prowadzi zajęcia w warszawskich szkołach fotografii. Razem z Renatą Plagą wydał albumy „Kobieta”.

Mateusz Kwiatkowski, rocznik 1982 r. Wiolonczelista. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat. Po ukończeniu Państwowego Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Michalika rozpoczął studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Piotra Hausenplasa oraz Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (Holandia) w klasie prof. Mirela Iancovici. W czasie studiów w Warszawie był członkiem kwartetu smyczkowego, wraz, z którym w 1997 r. zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej.

Był twórcą i liderem kwintetu jazzowego Future Background Association wykonującego kompozycje jazzowe inspirowane muzyką Igora Strawińskiego i Steve'a Colemana z elementami polskiej muzyki ludowej. Wraz ze swoim zespołem występował na Międzynarodowym Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. Uczestniczył w dwóch festiwalach odbywających się w Maastricht: w 2005 roku w Festiwalu Muzyki Koreańskiej, a rok wcześniej w Festiwalu Muzyki Improwizowanej.


Stara Galeria ZPAF, Warszawa, pl. Zamkowy 8, wystawa czynna od 1 do 20 września