Drukuj
Kategoria: Kalendarium
Odsłony: 3268
– „Paryż – Kraków”

parykrakw----080Dla twórczości Jacka Stokłosy znamienne jest nieustanne podejmowanie badań nad funkcjonowaniem sztuki, zarówno w odbiorze indywidualnym, jak i szerszym układzie społecznym. Działanie to zwykle wsparte jest przez odautorską refleksję nad kulturową czy jak ostatnio, cywilizacyjną współczesnością. W rezultacie, projekty artysty, zachowując osobisty chara kter działania poprzedzonego doświadczeniem, skierowane są ku …

– „Paryż – Kraków”

parykrakw----200Dla twórczości Jacka Stokłosy znamienne jest nieustanne podejmowanie badań nad funkcjonowaniem sztuki, zarówno w odbiorze indywidualnym, jak i szerszym układzie społecznym. Działanie to zwykle wsparte jest przez odautorską refleksję nad kulturową czy jak ostatnio, cywilizacyjną współczesnością. W rezultacie, projekty artysty, zachowując osobisty chara kter działania poprzedzonego doświadczeniem, skierowane są ku analizie społecznych mechanizmów funkcjonowania sztuki i kultury.

Najnowszy projekt Jacka Stokłosy, zatytułowany "Paryż - Kraków", stanowiąc kontynuację powyżej zarysowanych działań, pozwala jednocześnie zaobserwować sposób, w jaki artysta poprzez rejestrację prostych, wręcz oczywistych motywów buduje przestrzeń niejednoznacznego dialogu wokół podstawowych dla ponowoczesnej cywilizacji kategorii: przestrzeni, obecności oraz ich rejestracji.

[Fragment tekstu do wystawy pt.: „Paryż - Kraków. Fotograficzny seans w przestrzeni drogi" autorstwa Marka Janczyka]

Jacek Maria Stokłosa, artysta grafik urodzony w Krakowie w 1944 roku. Studiował na Wydziałach Form Przemysłowych i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał w roku 1972. Działalność twórczą prowadzi od roku 1963. Uprawia grafikę artystyczną. Uzyskał nagrodę na 6 Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych imprezach graficznych na świecie. Dziedzina, w której wypowiada się równolegle, to fotografia artystyczna, kreacyjna. Jacek Maria Stokłosa jest związany artystycznie ze środowiskiem krakowskiej Galerii Krzysztofory oraz warszawskiej Galerii Foksal, przez dwadzieścia lat również z teatrem Cricot 2 Tadeusza Kantora.

W 1967 założył „Drugą Grupę" składającą się z trzech osób (wraz z Lesławem i Wacławem Janickimi), które razem działają w obszarze sztuki enviroment i konceptualnej, tworząc ważne dla polskiej awangardy zdarzenia. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Towarzystwa Przetwarzania Obrazów.


Galeria ZPAF i S-ka, Kraków, ul. św. Tomasza 24,
wystawa czynna od 26 czerwca do 31 lipca,
http://www.zpafiska.blogspot.com/