Kategoria: Wystawy
Odsłony: 11237

Jeleniogórskie Stowarzyszenie Fotograficzne zaprasza od 19 października do Galerii Skene w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze na wystawę fotografii prof. Eugeniusza Józefowskiego pt. ,,Poruszające Ciało – performance do kamery fotograficznej''. Wernisaż 19 września 2014 roku, godz. 17.00.

 

eugeniusz-jozefowski-z-lustrem-1

Fot. Eugieniusz Józefowski. Zlustrem VII.

 

eugeniusz-jozefowski-drzwi-1

Fot. Eugieniusz Józefowski. Drzwi VI.

 

eugeniusz-jozefowski-kratki-1

Fot. Eugieniusz Józefowski. Kratki V.

 

eugeniusz-jozefowski-kratki-2

Fot. Eugieniusz Józefowski. Kratki IV.

Autor o swojej wystawie:
Fotografia aranżowana interesuje mnie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku głównie dlatego, że moment kreacji zaczyna się w niej dużo wcześniej niż fotografowanie, które jest czynnością zamykającą fazę koncepcji.
W zaprezentowanych na wystawie trzech cyklach prac motywem organizującym fizyczną i mentalną przestrzeń jest Ciało. Nie chodzi tu o jego eksponowanie, bo pięćdziesięciosiedmioletni mężczyzna nie jest najlepszym obiektem kontemplacji estetycznej. Ciało jest tu symbolem pełni podmiotowego doświadczania siebie i życia, doświadczania siebie w przestrzeni upływających lat. Nagość ujawnia zmiany Ciała, ale jednocześnie wyraża pełnię doświadczania siebie w czasie, autentyczności życia.

Trzy cykle fotografii to trzy odsłony wewnętrznych narracji przedstawione w aranżacjach skrywających głęboko osobiste wątki.
W cyklu Drzwi wykorzystałem dwie prace na krosnach malarskich o formacie około 100 x 150 cm, tworzone na bazie elementów, z których każdy odnosi się do jakiegoś momentu w moim życiu: rysunków mojego ciała wykonanych w latach osiemdziesiątych (kiedy przez osiem lat mieszkałem z rodziną w jednym pokoju), cyjanotypii wykonanych w latach dziewięćdziesiątych podczas performance z tymi rysunkami w innym wrocławskim mieszkaniu, komentarzy naniesionych kredką na papiery naciągnięte na krosna malarskie i podmalowane błękitami nawiązującymi do kolorów cyjanotypii. Ich układ, nawiązując do formy otwartej książki czy uchylonych drzwi, jest metaforą przechodzenia w inną rzeczywistość czasową, podobnie jak przenikające się Ciała z różnych okresów życia, o różnym stopniu materialności – począwszy od realistycznej formy aż do transparentnych.

Bezpośrednim impulsem aranżacji w cyklu Kratki stał się kolejny remont domu. Wykorzystane w nich drewniane kratki pochodzą z mojego ogrodu, pozyskałem je podczas likwidacji pergoli zamykającej dwa tarasy domu na wsi, w którym obecnie mieszkam. Ich symbolika jest czytelna dla osób, które znają moje obrazy. Użyłem także głowy z drewna lipowego, którą wyrzeźbiłem w młodości oraz drewnianych rzeźb ludowego artysty, które dotychczas stały w moim ogrodzie. Relacje między przeszłością i teraźniejszością, intencjonalnie zamkniętymi w jednym kadrze, są odzwierciedleniem mojego osobistego stosunku do przeszłości.

Trzeci cykl pt. Z lustrem to ciąg odniesień do teraźniejszości. Wykorzystałem w nim owoce, warzywa i szklane kule, które fotografuję od lat. Gotowanie i jedzenie są dla mnie jednym ze sposobów smakowania życia, sposobem na, który dziś wreszcie mogę sobie pozwolić. Fotografie te przedstawiam dziś po raz pierwszy, nieprzypadkowo ich premierowy pokaz ma miejsce w Jeleniej Górze – w miejscu, w którym spotkałem tak wielu wspaniałych ludzi, których cenię i szanuję, w miejscu gdzie narodziła się moja kolejna fascynacja fotografią. Nieprzypadkowo także fotografie zostały zrealizowane w atelier mojego przyjaciela w Wałbrzychu, gdzie czuję się wyjątkowo dobrze.

Prof. Eugeniusz Józefowski urodził się 06.09.1956 r. Uprawia malarstwo, grafikę, fotografię, ponadto jest Autorem książek artystycznych oraz warsztatów twórczych. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, uczestnik kilkuset wystaw zbiorowych – ogólnopolskich i międzynarodowych. W roku 1981 uzyskał dyplom w pracowni grafiki u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej na UMCS w Lublinie, następnie w 1996 r. zrealizował przewód kwalifikacyjny I stopnia z malarstwa oraz II stopnia z grafiki w 2000 r. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.


Eugeniusz Józefowski. ,,Poruszające Ciało – performance do kamery fotograficznej''
Wernisaż: 19 września 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 30 października 2014 roku

Galeria Skene, Teatr im. C. K. Norwida
ul. Wojska Polskiego 38, Jelenia Góra